Słowiańskie motanki.

Trzeci dzień ferii w bibliotece

25 stycznia 2023, dodane przez: L.R. Słowiańskie motanki.
grafika do wpisu: Słowiańskie motanki.

Motanki, inaczej zadanice  to magiczne słowiańskie laleczki wykonywane w celu spełniania życzeń bądź ochrony. Właśnie one były  przedmiotem kolejnego dnia zajęć z cyklu ,,ferie w bibliotece”. Są to laleczki z bardzo długą tradycją. Znajdowano je w grobowcach na terenie prawie całej Słowiańszczyzny, a teraz można powiedzieć, że przeżywają swój renesans i również i nam dostarczyły inspiracji do zajęć. Co oprócz tego znalazło się w kręgu omawianej kultury słowiańskiej? Przypominające indiańskie totemy kamienne posągi Świętowita, następnie runy słowiańskie i kalendarz słowiański. Co jeszcze było słowiańskie? Bluzka Pani Izy Kot , a właściwie ornamenty znajdujące się na niej. Jednym słowem stworzyliśmy klimat naszych przodków.