
kwi
Zapraszamy na wystawę grafik autorstwa Anny Foks pt. ,,Być kobietą…”. To już kolejna wystawa w naszej bibliotece pochodzącej z Miasteczka Śl. artystki. Poprzednie dotyczyły bajek, których autorką także jest Pani Ania. Już dzisiaj informujemy, że szykuje się kolejna wystawa ilustracji do bajki autorstwa Pani Foks. Na razie jednak nie zdradzimy szczegółów. Możemy tylko nadmienić, że grafiki zostaną wystawione w maju.
Dziękujemy dzieciaczkom biorącym udział w zajęciach organizowanych w naszej bibliotece podczas ferii zimowych za ich aktywny, kreatywny i zdyscyplinowany udział. Mamy nadzieję, że w głowach dzieci pozostaną nie tylko miłe wspomnienia, ale i troszkę wiedzy, którą mieli okazję zdobyć podczas zabawy. Taka wiedza jest najwartościowsza gdyż jest aplikowana bez stresu i przy udziale bardzo pozytywnych emocji. A jakie zajęcia dostarczyły tych emocji?
21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego i w związku z tym ogłaszamy konkurs, którego zadaniem jest promowanie języka śląskiego. Co trzeba zrobić? Napisać po śląsku jedno zdanie dotyczące jakiejś sytuacji związanej z czytaniem, książkami lub biblioteką. Zdanie ma być poprzedzone słowem ,,jerunie”, którego zadaniem jest nacechowanie emocjonalne przedstawionej w zdaniu sytuacji. Najciekawsze i najśmieszniejsze zdanie zostanie nagrodzone. Nagordą jest torba prawdziwego mola książkowego. Swoje propozycje możecie zgłaszać w komentarzach na facebooku pod postem z tym ogłoszeniem lub przesyłając na naszego maila bibliotecznego do poniedziałku 24 lutego do godziny 15.00. Dla lepszego wyjaśnienia zasad konkursu poniżej podajemy kilka przykładów takich zdań. Jerunie! Łostwiyłach kniga na byfyju u ujka i tero niy mom co cytać. albo Jerunie! Półka mi śleciała boch za rube knigi na nia doł. albo Jerunie! Potrzebuja fest srogo tasia, bo ida dziesiej do biblioteki.
,,1922 w Katowicach” to tytuł wystawy ze zbiorów Biblioteki Śląskiej, którą można obejrzeć w naszej bibliotece do końca lutego. Wystawa ta upamiętnia trzy daty związane z przyłączeniem części Górnego Śląska do Polski, a mianowicie 20 czerwca, 16 lipca i 27 czerwca 1922 roku. W tym właśnie czasie odbywały się uroczystości w różnych miejscach Katowic i na wspomnianej wystawie znajdują się archiwalne fotografie, unikatowe dokumenty rękopiśmienne oraz wycinki z prasy upamiętniające te wydarzenia. Scenariusz wystawy został stworzony przez Panie Barbarę Maresz i Anitę Tomanek, zaś projektem graficznym zajęła się Pani Joanna Rzepka.
Zapraszamy chętne dzieci do udziału w bezpłatnych zajęciach podczas ferii zimowych. Od dzisiaj można się zapisać osobiście w bibliotece lub dzwoniąc pod numer: (32) 288-86-35. Poniżej szczegóły dotyczące zajęć dla dzieci: Kiedy? W dniach 17, 19, 21, 25 i 27 lutego. W jakich godzinach? Od 9.00 do 11.00. Gdzie? W bibliotece. Wiek uczestników? 7-12 lat. Maksymalna ilość dzieci? 15. Co trzeba ze sobą zabrać? Dobry humor i chęć działania. Decyduje kolejność zgłoszeń.