Facebook

Aktualnosci

Fiki Myszki Miki i jej biblioteczno-literackie triki!
18
cze

Fiki Myszki Miki i jej biblioteczno-literackie triki!

Czerwcowe zajecia dla przedszkolaków

W czerwcu Myszka Miki, która zakochana w miasteczkowskiej bibliotece opuściła już na dobre Disneyland by podjąć się wolontariatu w naszej książnicy, spotkała się z kilkoma grupami dzieci z Żyglina i Miasteczka, a konkretnie z przedszkolaczkami. Jakie było główne zadanie naszej bibliotecznej maskotki? Promować czytelnictwo oczywiście. Dziękujemy wszystkim dzieciom  z przedszkola w Żyglinie oraz z miasteczkowskiej Ochronki za aktywny i entuzjastyczny udział, dziękujemy też sympatycznym wychowawczyniom wspomnianych grup przedszkolnych. Naszej Myszce też należą się podziękowania. W końcu zrobiła kawał dobrej roboty, m.in. przyczyniła się do poszerzenia się grona czytelników korzystających ze zbiorów biblioteki.

dodane przez: L.R. więcej »
Dzień Dziecka z  lwim pazurem.
05
cze

Dzień Dziecka z lwim pazurem.

Drapieżny lew obsługuje Kiermasz Książki!

Dziękujemy wszystkim uczestnikom Dnia Dziecka zorganizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury w Miasteczku Śląskim, pracownikom tego ośrodka za współpracę oraz wszystkim tym, którzy zakupili książki na naszym kiermaszu obsługiwanym przez groźnego lwa, wesołą Myszkę Miki oraz nieco zatroskanego Kłapouchego. Za pozyskane środki zakupimy nowości książkowe do naszej biblioteki.

dodane przez: L.R. więcej »
Organizujemy Kiermasz Taniej Książki dla dzieci!
29
maj

Organizujemy Kiermasz Taniej Książki dla dzieci!

1 czerwca w Miejskim Ośrodku Kultury w Miasteczku Śląskim

Informujemy naszych najmłodszych Czytelników (w tym też ich rodziców), że 1 czerwca podczas imprezy na okoliczność obchodów Dnia Dziecka w Miejskim Ośrodku Kultury organizujemy Kiermasz Taniej Książki. Książki będziemy sprzedawać w trakcie trwania tej imprezy czyli w godzinach od 15.00 do 18.00, a wszystko będzie się odbywać, jak już wspomnieliśmy powyżej, w Miejskim Ośrodku Kultury w Miasteczku Śląskim. Wskazane jest zatem aby zainteresowani zakupem bajek i innych książek dla dzieci wyposażyli się w jakieś minimalne kieszonkowe. Życzymy wspaniałej zabawy i udanych zakupów.

dodane przez: L.R. więcej »
,,Zasady skutecznego uczenia się"
15
maj

,,Zasady skutecznego uczenia się"

Warsztaty z Panią dr Anną Marcol

,,Zasady skutecznego uczenia się” to temat warsztatów, które przeprowadziła Pani dr Anna Marcol z Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Lompy w Katowicach . Odbiorcami zaś tych warsztatów była klasa siódma ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żyglinie, której wychowawczynią jest Pani Beata Biczak i pod opieką której przybyła do naszej biblioteki. Serdecznie dziękujemy Pani Ani Marcol za szereg cennych wskazówek i porad dotyczących zasad skutecznego uczenia się, a także za możliwość zidentyfikowania własnego typu sensorycznego dzięki przygotowanym przez Panią Anię testom, co z pewnością okaże się pomocne w przyswajaniu wiedzy. Dzisiejszymi warsztatami kończymy obchody tegorocznego Tygodnia Bibliotek. Dziękujemy wszystkim uczestnikom naszych wydarzeń, które miały miejsce w tym tygodniu. Cieszymy się też, że pozyskaliśmy kolejnych nowych czytelników.

dodane przez: L.R. więcej »
Recital poetycki aktora i poety Piotra Pilarskiego
14
maj

Recital poetycki aktora i poety Piotra Pilarskiego

,,Animus serce moje"

Sposób na odnalezienie się w świecie pełnym brutalności,  bylejakości i plastikowych wartości? Obcowanie z poezją i sztuką, z wszystkim tym, co piękne i uduchowia człowieka! Dziękujemy poecie i aktorowi Panu Piotrowi Pilarskiemu, który przybył do naszej biblioteki z recitalem poetyckim zatytułowanym ,,Animus-serce-moje”. Pan Piotr zawarł w nim sporo odniesień do sztuki, kultury, literatury a nawet świata sportu, w czym posłużyły mu różne rekwizyty jak m.in. tulipany czy piłka. W spotkaniu uczestniczyły klasy siódme ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Miasteczku Śląskim, a tym co zasługuje odnotowaniu jest nie tylko imponująca  dyscyplina i skupienie ze strony uczniów towarzyszące występowi Pana Piotra, ale także tak liczne przybycie w dniu wolnym od zajęć lekcyjnych. Dziękujemy Paniom Joannie Flak i Sylwii Klonek Plaza za współpracę.

dodane przez: L.R. więcej »
Bookcrossing przed budynkiem biblioteki
13
maj

Bookcrossing przed budynkiem biblioteki

Zapraszamy

Jedną z naszych atrakcji popularyzujących czytelnictwo podczas tegorocznego Tygodnia Bibliotek jest akcja ,,Bookcrossing'u", na którego zapraszamy w dniu 13 maja. W związku z tym krótkie przypomnienie lub wyjaśnienie dla osób niewtajemniczonych:  podstawowym celem Bookcrossingu jest rozpowszechnianie literatury. Książki powinny krążyć z rąk do rąk, od czytelnika do czytelnika. Przy czym należy podkreślić, że najważniejsze jest aby nie czynić z nich ozdoby na półce, a żeby były po prostu czytane. A zatem czytajmy, inspirujmy się, uczmy a przy tym dobrze się bawmy. Zapraszamy do naszej ,,bookcrossingowej" strefy relaksu.

dodane przez: L.R. więcej »
Konkursy rozstrzygnięte!!!
13
maj

Konkursy rozstrzygnięte!!!

Zwycięzcy wyłonieni!

Mamy ogromną przyjemność ogłosić, że konkurs na opowiadanie ,,Miasteczko Śląskie kryminalnie” został rozstrzygnięty!!! Podobnie rzecz się ma z konkursem na plakat promujący trwający właśnie Tydzień Bibliotek. A zatem, mamy wielką przyjemność ogłosić, że zwyciężczynią tego pierwszego jest Pani Barbara Kręgiel-Gwóźdź, która napisała opowiadanie pt. ,,463 kroki” . Wyróżniliśmy także pracę pt. ,,Fatamorgana” autorstwa Pani Justyny Cichoń. Drugi konkurs wygrywa Pani Paulina Kaletka. Wszystkim Paniom serdecznie gratulujemy i zapraszamy po odbiór nagród w godzinach pracy biblioteki.

dodane przez: L.R. więcej »
,,Tosia, Pani Lis i Pan Kot"
10
maj

,,Tosia, Pani Lis i Pan Kot"

Wystawa ilustracji autorstwa Anny Foks

,,Tosia, Pan Lis i Pan Kot” i…… Anna Foks (w sumie z angielskiego to też lis ). Tyle tylko, że wspomniana Anna Foks stworzyła Tosię, Pana Lisa i Pana Kota jako bohaterów w swojej autorskiej bajce obrazkowej. Zapraszamy na wystawę ilustracji autorstwa znanej już bardzo dobrze naszym czytelnikom i mieszkańcom Miasteczka Śląskiego artystki grafik Anny Foks. Pani Ania jest znana z wielu swoich artystycznych osiągnięć, ale to co zapisało się ostatnimi czasy w pamięci odbiorców to wystawiana już w ubiegłym roku w galerii naszej biblioteki książka dla dzieci pt. ,,Chleby, bułki i babeczki” (mowa o ilustracjach, ale i tekście) oraz mural widniejący na jednym z budynków w Miasteczku Śląskim przy ulicy Gałczyńskiego, który opowiada miasteczkowską legendę ,,Jak Pónbóczek stworzył Ślązoka”. Warto jeszcze raz przypomnieć, że Pani Ania jest także autorem grafik pięknie ozdabiających Oddział Dziecięcy naszej biblioteki. Po raz kolejny gratulujemy Pani Ani talentu!!!!!!!!!!! A wszystkich zainteresowanych zapraszamy do galerii naszej biblioteki w celach obejrzenia wystawy i podziwiania kunsztu artystycznego Pani Ani.

dodane przez: L.R. więcej »
Występy przedszkolaczków z okazji Dnia Bibliotekarza
10
maj

Występy przedszkolaczków z okazji Dnia Bibliotekarza

Dnia 9 maja biblioteka przeżyła oblężenie, ale takie bardzo miłe bibliotekarskiemu  sercu i dobrze rokujące pod względem rosnącej liczby naszych czytelników. Otóż  odwiedziły nas dzieci z lokalnych przedszkoli- Przedszkola nr 1 i nr 3, które to uraczyły naszą biblioteczną ekipę upominkiem muzycznym, słodkim i artystycznym. Bardzo, ale to bardzo dziękujemy za te dowody sympatii i uznania!!!

dodane przez: L.R. więcej »
Dyktando o Pióro Dyrektora Biblioteki
10
maj

Dyktando o Pióro Dyrektora Biblioteki

Mamy zwyciężczynię!

Zwyciężczynią tegorocznej odsłony  konkursu Dyktanda o Pióro Dyrektora Biblioteki została Martyna Chmiel. Uczestnikami tej edycji konkursu była klasa 5A ze szkoły Podstawowej nr 1 w Miasteczku Śląskim. Gratulujemy Martynie i Pani Aleksandrze Nowickiej (nauczycielce języka polskiego), która przybyła ze wspomnianą klasą i która to przyczyniła się przecież jako polonistka do sukcesu Martyny.

dodane przez: L.R. więcej »
Tydzień Bibliotek 2024
07
maj

Tydzień Bibliotek 2024

,,Biblioteka miejsce na czasie"

Zbliża się Tydzień Bibliotek,  a wraz z nim moc bibliotecznych atrakcji. W wielkim skrócie: Dyktando o Pióro Dyrektora; wymiana  książek, poezja śpiewana w wykonaniu Pana Piotra Pilarskiego, lekcja na temat zasad skutecznego uczenia się w wykonaniu Pani Anny Marcol, wystawa ilustracji autorstwa Anny Foks do bajki pt. ,,Tosia, Pan Lis i Pan Kot”, występy przedszkolaczków tematycznie związane z książkami, bibliotekami i bibliotekarzami, rozstrzygnięcia dwóch konkursów (na plakat z hasłem tegorocznego  Tygodnia Bibliotek oraz na opowiadanie kryminalne o Miasteczku Śląskim). Jednym słowem będzie się działo. O planowanych wydarzeniach będziemy na bieżąco infromować naszych Czytelników na stronie biblioteki oraz w mediach społecznościowych.

dodane przez: L.R. więcej »
Uwaga!
30
kwi

Uwaga!

Informujemy, że w czwartek 2 maja biblioteka bedzie nieczynna.

dodane przez: L.R. więcej »