Narodowe Czytanie 2024

Czytamy ,,Kordiana" Juliusza Słowackiego

17 września 2024, dodane przez: L.R. Narodowe Czytanie 2024
grafika do wpisu: Narodowe Czytanie 2024

Serdeczne podziękowania dla Pani Sylwii Klonek Plaza i Jej wychowanków z klasy 8A z SP1 za współpracę przy organizacji kolejnej edycji Narodowego Czytania. Jak wszystkim wiadomo czytaliśmy Kordiana Juliusza Słowackiego, a wszystko przebiegło w atmosferze – ,,kordialnej” czyli serdecznej, przyjaznej, bo właśnie to oznacza słowo - ,,kordialny”, zaś słowa ,,cor”, ,,cordis” są łacińskimi odpowiednikami słowa ,,serce”. I właśnie serce stało się niezwykle ważne w odegraniu roli tytułowego Kordiana, za co dziękujemy uczniowi Janowi. Pozostali zaś uczestnicy oprócz przeczytania swojej kwestii słynnego monologu na Mont Blanc, mieli za zadanie zobrazować kłębiące się myśli w głowach społeczeństwa oddając w ten sposób słowa wieszcza, a są nimi:

,,O gdyby tak się wedrzeć w umysłów górę;

Gdyby stanąć na ludzkich myślach piramidzie

I przebić czołem przesądów chmurę,

I być najwyższą myślą wcieloną…”

Tytułowy Kordian ( a nasz Jan) wygłosił swój słynny monolog nie na Mont Blanc, a na Mont Georgenberg, a konkretnie  na wybranej górce w Parku Rubina, którą tak nazwaliśmy tymczasowo na potrzeby tej imprezy . Widoki były troszkę skromniejsze niż w Alpach, ale uczniowie wczuli się jakby to działo się na szczycie Mont Blanc.

Prace uczniów przedstawiające pomysły na zobrazowanie kłębiących się myśli można obejrzeć w naszej bibliotece wraz ze zdjęciami z tego literackiego wydarzenia.