Facebook

Aktualnosci

MAŁE CUDA NATURY -  Makrofotografia i fotografia zbliżeniowa.
05
cze

MAŁE CUDA NATURY - Makrofotografia i fotografia zbliżeniowa.

Zapraszamy na wystawę fotografii owadów m.in. z okolic Miasteczka Śląskiego autorstwa Andrzeja Cieśli.

W środę 14 czerwca o godzinie 17.00 w galerii naszej biblioteki odbędzię się wernisaż makrofotografii i fotografii zbliżeniowej autorstwa Pana Andrzeja Cieśli. Wystawa pt. ,,Małe cuda natury" zawiera niezwykłe zdjęcia niezwykłych okazów owadów zamieszkujących lasy i łąki w okolicach m.in. Miasteczka Śląskiego, Żyglina, w tym Pasiek.  Na czym polega unikatowość tych zdjęć? Wykonane w technice focus-stacking pokazują niesamowite barwne  powiększenia owadów, na które w normalnych warunkach często nie zwracamy nawet uwagi. Zdjęcia w takim zbliżeniu ukazują niezwykłość otaczającego nas świata przyrody, a także wzbudzają szereg skrajnych emocji, od wzruszenia, zachwytu po wstręt, lęk, przerażenie i grozę. A kim jest Pan Andrzej Cieśla? To laureat wielu konkursów fotograficznych, wielki pasjonat fotografii i miłośnik przyrody. Na celowniku Pana Andrzeja w szczególności znajdują się motyle, ważki, pająki i inne owady.  Co jeszcze wyróżnia tego pasjonata? Współpracujący z przyrodniczymi uczelniami ( Wydziiał Biologii i Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Łódzkim, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie) organizuje też tzw ,,świecenie nocne", podczas którego przy użyciu specjalnego światła wabione są owady. Zamierzeniem Pana Andrzeja jest przybliżenie odbiorcy makroświata w najczystszej naturalnej postaci, pokazywanie piękna otaczającej nas przyrody i zachęcenie do odkrywania swoich pasji. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych przyrodą, a w tym lokalnych patriotów pragnących poznać więcej faktów przyrodniczych z Miasteczka Śląskiego i okolic. Wstęp wolny!

dodane przez: L.R. więcej »
Lew z apetytem na… kulturę i literaturę.
02
cze

Lew z apetytem na… kulturę i literaturę.

Dobrze, że nie na dzieci z Żyglina!

2 czerwca w piątek odwiedziła nas grupa przedszkolaczków z Żyglina. Jak w wielkim skrócie podsumujemy tę wizytę? Kontakt z kulturą! Najpierw książka, później wizyta w galerii biblioteki, by następnie wzbogaceni o zestaw emocji i przemyśleń z obejrzanej wystawy wysłuchać zaprezentowaną w teatrzyku kamishibai sztukę pt. ,,Lew w Paryżu”. Później zaś sytuacja przestała mieć taki spokojny i zrównoważony wymiar, a stała się bardziej napięta. Uczestnicy zajęć weszli w kontakt na żywo z lwem! Tyle, że lew nie był zainteresowany atakowaniem kogokolwiek, a raczej był pochłonięty czytaniem bajeczki pt. ,,Mysz, która chciała być lwem”.

dodane przez: L.R. więcej »
Dzień Dziecka w bibliotece.
01
cze

Dzień Dziecka w bibliotece.

Fortuna kołem się toczy... czyli? Biblioteczne Koło Fortuny!

Ze względu na moc atrakcji dla dzieci odbywających się w naszej gminie w Dniu Dziecka, czyli 1 czerwca nasza imprezka biblioteczna, jaką było Koło Fortuny, odbyła się 31 maja,czyli ciut wcześniej. Jak możemy w wielkim skrócie podsumować przebieg zdarzeń tego dnia? Nasze koło wytrzymało  zmasowany energetyczny atak ze strony uczestników, było wesoło i jeszcze należy dodać, że dali radę absolutnie wszyscy, nawet ci, którzy dopiero uczą się alfabetu. Na potrzeby naszej imprezy musieliśmy troszkę zmodyfikować oryginalne reguły gry i tak do finału dostały się dwie uczestniczki, a mianowicie Marta i Emilia. Obydwie odgadły hasła finałowe i zgarnęły nagrody. Gratulujemy!

dodane przez: L.R. więcej »
Dyktando o Pióro Dyrektora
12
maj

Dyktando o Pióro Dyrektora

Jest zwycięzca, a właściwie zwyciężczyni!

Zapowiadane wcześniej Dyktando o Pióro Dyrektora rozstrzygnięte! Brała w nim udział klasa 6 a ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Miasteczku Śląskim, czyli wychowankowie Pani Sylwii Klonek Plaza. Mamy przyjemność ogłosić, że zwyciężczynią ortograficznych zmagań okazała się Lena Brzozowska! Gratulacje!! Lena stała się szczęśliwą posiadaczką pióra marki Parker. Mamy nadzieję, że pióro to pozwoli Lenie napisać jeszcze niejedno dyktando zwieńczone sukcesem. Dziękujemy Pani Sylwlii Klonek Plaza za współpracę, jak zwykle bardzo owocną, a Dyrekcji wraz z pozostałymi pracownikami Szkoły Podstawowej nr 1 w Miasteczku Śląskim za piękne życzenia i upominek z okazji Dnia Bibliotekarza.

dodane przez: L.R. więcej »
Kot w butach na wesoło w wydaniu pocztowców!
11
maj

Kot w butach na wesoło w wydaniu pocztowców!

Druga edycja imprezy z cyklu ,,Czytamy z Pocztowcami" za nami.

Czy kod pocztowy może być w butach? Nie, ale kot już tak, a zwłaszcza ten z bajki Charlsa Perrault. Przedstawiamy Wam foto-relację z tego co działo się podczas drugiej edycji eventu czytelniczego miasteczkowskiego oddziału Poczty Polskiej z cyklu ,,Czytamy z Pocztowcami”, podczas którego pracownicy poczty zaprezentowali fragment bajki ,,Kot w butach”. A uwierzcie na słowo: działo się, oj działo! Wydaje się, że nasi pocztowcy odkryli nowe powołanie. Dziękujemy naszym przesympatycznym koleżankom i kolegom z poczty ( w tym Pani naczelnik Marzenie Pajor) za współpracę, a czytelnikom za liczne przybycie.

dodane przez: L.R. więcej »
Roślinoteka już jutro!
10
maj

Roślinoteka już jutro!

Mała zmiana planów, a mianowicie rozpoczynamy o 12.00 w południe.

Przypominamy, że impreza polega na wymianie roślin (kwiatki doniczkowe, ukorzenione szczepki, sadzonki, nasionka itp.) lub akcesoriów ogrodowych (doniczki, osłonki, kwietniki, makramy). Jesteśmy zmuszeni nieco zmodyfikować nasze plany, a mianowicie przesunąć godzinę odpalenia tej zielonej imprezy. Miała się rozpocząć już o 7.00 rano, a start przewidziany jest teraz na godzinę 12.00 w południe. Zakładamy, nauczeni poprzednią edycją Roślinoteki, że przyniesionymi roślinkami będzie można się wymieniać jeszcze w nadchodzących dniach.

dodane przez: L.R. więcej »
Play with books!
10
maj

Play with books!

Warsztaty w języku angielskim dla przedszkolaczków i oferta wydawnictwa Usborne

Play, fun and learning czyli zabawa i nauka. Tak można w wielkim skrócie podsumować warsztaty w języku angielskim dla przedszkolaczków poprowadzone przez Panią Kamilę Dziewior w dniu 9 maja. Książeczkowo_tg Tematem przewodnim były dinozaury, co zaowocowało wypożyczeniem kilku książek o tej tematyce z naszego księgozbioru. Rodzice uczestniczący w zajęciach wraz ze swoimi dziećmi skorzystali z możliwości zakupu pięknych bajek w języku angielskim wydawnictwa Usborne. Jak można to podsumować? Inwestycja w edukację swojego dziecka zawsze się opłaca. Dziękujemy Pani Kamili za zajęcia i za gratisowy egzemplarz przekazany naszej bibliotece. Jest to książeczka w języku angielskim o kolorach. Bardzo dziękujemy też licznie przybyłym uczestnikom.

dodane przez: L.R. więcej »
Uwaga! 8 maja obchodzimy Dzień Bibliotekarza.
05
maj

Uwaga! 8 maja obchodzimy Dzień Bibliotekarza.

Biblioteka w tym dniu będzie nieczynna. Za utrudnienia przepraszamy.

dodane przez: L.R. więcej »
Lew w Paryżu? Nie! W Miasteczku Śląskim, a dokładnie w bibliotece!
05
maj

Lew w Paryżu? Nie! W Miasteczku Śląskim, a dokładnie w bibliotece!

Zajęcia z przedszkolaczkami w oparciu o bajkę pt. ,,Lew w Paryżu".

Niepokojąco zatrważający ryk, prezentacja własnych pazurków i postawa ciała wyrażająca gotowość do ataku. Do tego odpowiednia stylizacja na lwa i tygrysa w postaci czapeczek. Wszystkie te zabiegi z udziałem przedszkolaczków z miasteczkowskiej Ochronki miały na celu ujarzmić bibliotecznego lwa.  Okazało się jednak, że zabiegi te były zbędne, gdyż wspomniany lew był niezwykle spokojny, a to wszystko dzięki literaturze. Po długich poszukiwaniach na terenie biblioteki, znaleźliśmy go leżącego z książką na dywanie w Oddziale Dziecięcym.

dodane przez: L.R. więcej »
Moja, Twoja, Nasza - BIBLIOTEKA!
05
maj

Moja, Twoja, Nasza - BIBLIOTEKA!

Przed nami Tydzień Bibliotek!

Poznajcie nasz plan związany z obchodami tegorocznego Tygodnia Bibliotek, który odbędzie sie we wszystkich bibliotekach w Polsce pod hasłem: ,,Moja, Twoja, Nasza-BIBLIOTEKA!" w terminie od 8 do 12 maja. 8 maja – dzień  wolny (biblioteka zamknięta) z okazji Dnia Bibliotekarza; 9 maja ( godzina 17.00)– ,,Play with books”- półgodzinne zajęcia dla przedszkolaczków w języku angielskim połączone z kiermaszem bajek anglojęzycznych. Zajęcia poprowadzi nasza Czytelniczka, Pani Kamila Dziewior; 10 maja- (godzina 16.30) CZYTANIE Z POCZTOWCAMI (część druga) ,,Kot w butach na wesoło”, impreza połączona z kiermaszem książkowym; 11 maja – ROŚLINOTEKA –  druga edycja wymiany roślin, tym razem wiosenna. Akcja będzie trwała cały dzień w godzinach otwarcia biblioteki, czyli od 7.00 do 15.00; 12 maja – Dyktando o Pióro Dyrektora. W tym roku uczestnikami będą wytypowani drogą eliminacji wewnątrzszkolnych uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Miasteczku Śląskim.

dodane przez: L.R. więcej »
Kod pocztowy? Nie, tym razem kot i to w butach!
26
kwi

Kod pocztowy? Nie, tym razem kot i to w butach!

,,Czytanie z pocztowcami"-część druga.

Zapraszamy na kolejną, drugą edycję akcji miasteczkowskiej poczty w naszej bibliotece pt. ,,CZYTANIE Z POCZTOWCAMI"". Tym razem czytana bedzie bajka ,,Kot w butach", a także, tak jak ostatnim razem, będzie można kupić  książki i inny asortyment.  Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na to wydarzenie, które odbędzie się w naszej bibliotece 10 maja o godzinie 16.30. Przybywajcie zwłaszcza z dziećmi. Będzie się działo!

dodane przez: L.R. więcej »
Uwaga!
24
kwi

Uwaga!

W długi weekend biblioteka będzie nieczynna.

Informujemy naszych Czytelników, że w długi weekend, a więc 1, 2 i 3 maja biblioteka będzie nieczynna. Rzecz jasna 1 i 3 maja są dniami ustawowo wolnymi od pracy, ale prosimy mieć na względzie, że również 2 maja biblioteka będzie zamknięta. Za utrudnienia przepraszamy.

dodane przez: L.R. więcej »