Facebook

Aktualnosci

Pewnego razu Tosia, Pan Lis i Pan Kot ...... .
24
lip

Pewnego razu Tosia, Pan Lis i Pan Kot ...... .

Ogłaszamy konkurs na napisanie bajki do ilustracji Anny Foks!

Najpierw powstaje bajka, a później artysta grafik wykonuje ilustracje do niej, ale kto powiedział,  że zawsze musi być taka kolejność…? A gdyby tak zrobić odwrotnie…? Taka jest właśnie nasza propozycja konkursu na napisanie bajki do ilustracji autorstwa Anny Foks. Wszystkie wspomniane grafiki znajdują się w galerii naszej biblioteki i opowiadają pewną historię, którą jednak każdy odbiorca może zinterpretować nieco inaczej.  A teraz konkrety:

dodane przez: L.R. więcej »
Urny kanopskie,  mumifikacja i.......
16
lip

Urny kanopskie, mumifikacja i.......

....zadowolony Ramzes II otoczony paraszytami

,,Rzeka płynie na północ, wiatr dmie na południe. Każdy człowiek ma swoją godzinę.”(egipska Księga Umarłych) Taka godzina wybiła w naszej bibliotece dla dwóch faraonów - ochotników. Wszystko na potrzeby naszych zajęć o tematyce starożytnego Egiptu, a konkretnie mumii. Otóż mumia była przedmiotem naszej zabawy, która dostarczyła uczestnikom nie tylko rozrywki, ale sporo wiedzy i mamy nadzieję, niejednego z nich zachęciła do sięgnięcia po książki o starożytnej cywilizacji egipskiej. Dzieci tradycyjnie zostały podzielone na grupy. Jedna z nich wykonywała urny kanopskie z Panią Izą Kot, które to z samej nazwy prowokują odbiorcę do refleksji i zadumy nad upływającym życiem, a tutaj dzięki Pani Izie stały się przedmiotem zaspokojenia artyzmu drzemiącego w duszach dzieci. W drugiej grupie zaś uczestnicy ucharakteryzowani na boga mumifikacji Anubisa z głową szakala mieli okazję według szczegółowego instruktażu wykonać mumię, złożyć ją w sarkofagu, a następnie dokonać pewnych obrzędów i rytuałów pozwalających zmarłemu przejść pomyślnie przez niebezpieczną krainę Duat i Sąd Zmarłych w Sali Dwóch Prawd. Odbyła się zatem ceremonia otwarcia ust przy użyciu skarabeusza, pieśń pogrzebowa przy akompaniamencie tamburyna, włożenie między bandaże mumifikowanego napisanych wcześniej przy użyciu hieroglifów tekstów do Księgi Umarłych, ważenie na szali serca faraona i strusiego pióra. Mamy nadzieje, że sam Ozyrys – król umarłych byłby z nas dumny. Dziękujemy Pani Izie Kot za współpracę i Paniom Kasi i Dominice z MOK-u.

dodane przez: L.R. więcej »
Ścieżka edukacyjna w Kaletach Truszczycy
16
lip

Ścieżka edukacyjna w Kaletach Truszczycy

Współprca z Nadleśnictwem Świerklaniec

Przepis na udany dzień: las (konkretnie w Kaletach Truszczycy), świergot ptaków, wielowiekowe dęby, lato, wakacje, piękna pogoda, do tego artystyczne wyczyny –(tworzenie mini lasu zamontowanego w piance zazwyczaj wykorzystywanej w budownictwie), następnie mnóstwo ciekawostek ze świata przyrody opowiedzianych przez Pana leśnika Roberta, trochę lekkoatletyki - skok w dal wzbogacony ciekawostkami ze świata zwierząt, ekscytujące koło z zagadkami z dziedziny lasu i jego mieszkańców oraz sympatyczni Panowie leśnicy z Nadleśnictwa Świerklaniec. Składników dużo, a ich zmiksowanie doprawione garścią dobrego humoru i wakacyjnego nastroju dało super rezultaty. Dziękujemy Panom leśnikom z Nadleśnictwa Świerklaniec za współpracę.

dodane przez: L.R. więcej »
Magia eksperymentów
16
lip

Magia eksperymentów

Puszyste obrazy z krainy słodyczy i inne dziwne zjawiska

Magiczna moc eksperymentów. Tak nazwalibyśmy w skrócie to, co działo się w naszej bibliotece w kolejnym dniu z cyklu ,,Wakacje w mieście". W jednej grupie zrobiło się niezwykle słodko, a to za sprawą Pani Izy Kot i jej warsztatów plastycznych, na których dzieci wykonywały puszyste obrazy inspirowane instalacjami słodyczy Tany’I Schultz. To niewiarygodne, że można przy użyciu namoczonego papieru, kleju i barwników wywołać efekt ,,cieknącej ślinki”, a uwierzcie - można gdyż niektórzy uczestnicy po zajęciach pobiegli do cukierni. W drugiej grupie odbył się prawdziwy eksperymentalny roller coaster. Czego tam nie było…? Lupki z kropelką wody do czytania, unoszący się w powietrzu pimpong, rozkwitające na wodzie papierowe kwiaty, magiczne świecące pałeczki, wybuchające kolorowe wulkany, telefon z kubeczków i sznurka, i samozapalająca się świeczka. Dobrze, że te wulkany i płomienie dostarczyły nam świetnej zabawy a biblioteka jak stała, tak stoi w stanie niezmienionym.

dodane przez: L.R. więcej »
Bebok tu, bebok tam....
16
lip

Bebok tu, bebok tam....

Zajęcia plastyczne z Panią Izą Kot pt. ,,Bebok w słoiku"

W drugim dniu wakacji w bibliotece motywem przewodnim był bebok. Jedna grupa zamknęła swojego beboka w podświetlanym słoiku, a wszystko to odbyło się według instruktażu Pani Izy Kot prowadzącej zajęcia.  Druga zaś grupa poszła na całość. Otóż uczestnicy zostali ucharakteryzowani na straszne beboki przez Panią Darię, która to wymalowała dzieciom twarze. Było strasznie  jak na beboki przystało, ale też zabawnie i inspirująco.

dodane przez: L.R. więcej »
Spotkanie z leśnikiem z Nadleśnictwa Świerklaniec w Parku Rubina
16
lip

Spotkanie z leśnikiem z Nadleśnictwa Świerklaniec w Parku Rubina

Królewna Śnieżka w Parku Rubina

Park Rubina… miejsce troszkę enigmatyczne, naznaczone historią naszego miasta, działające na wyobraźnię, ale także jak na park miejski przystało miejsce z potencjałem rekreacyjnym, jak chociażby z powodu możliwości obcowania z przyrodą. Właśnie to miejsce podziałało na wyobraźnię Pana leśnika Tadka z Nadleśnictwa Świerklaniec, z którym to mieliśmy przyjemność współpracować w związku z realizacją pierwszego dnia półkolonii dla dzieci. Pan Tadeusz posługując się treścią ludowej baśni niemieckiej pt. ,,Królewna Śnieżka” przemycił dzieciom w zręczny sposób ciekawostki dotyczące świata drzew, roślin i innych mieszkańców naszego miejskiego parku. Dzień tych zajęć, biorąc pod uwagę obcowanie z przyrodą (m.in. majestatycznymi drzewami), a także kapryśną pogodę, która zmuszała nas kilkukrotnie do użycia parasola, możemy krótko podsumować jako – wspaniała kąpiel leśna.

dodane przez: L.R. więcej »
Uwaga!
05
lip

Uwaga!

9 lipca (wtorek) biblioteka nieczynna

Informujemy, że w związku z planowanymi zajęciami dla dzieci, które odbędą się w Kaletach Truszczycy w ramach akcji ,,Lato w mieście” w dniu 9 lipca (wtorek) biblioteka będzie nieczynna. Przepraszamy za utrudnienia i zapraszamy w pozostałe dni tygodnia.

dodane przez: L.R. więcej »
Uwaga!
28
cze

Uwaga!

Zmiana godzin urzędowania biblioteki w okresie wakacyjnym

Informujemy naszych Czytelników, że w okresie wakacyjnym zmianie ulegają godziny otwarcia biblioteki. Zmiany te dotyczą tylko poniedziałku, wtorku i środy. Poniżej przedstawiamy aktualne godziny otwarcia biblioteki obowiązujące w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia. Poniedziałek: od 8.00 do 16.00 Wtorek: od 8.00 do 16.00 Środa: od 8.00 do 16.00 Czwartek: od 7.00 do 15.00 Piątek: od 7.00 do 15.00.

dodane przez: L.R. więcej »
Fiki Myszki Miki i jej biblioteczno-literackie triki!
18
cze

Fiki Myszki Miki i jej biblioteczno-literackie triki!

Czerwcowe zajecia dla przedszkolaków

W czerwcu Myszka Miki, która zakochana w miasteczkowskiej bibliotece opuściła już na dobre Disneyland by podjąć się wolontariatu w naszej książnicy, spotkała się z kilkoma grupami dzieci z Żyglina i Miasteczka, a konkretnie z przedszkolaczkami. Jakie było główne zadanie naszej bibliotecznej maskotki? Promować czytelnictwo oczywiście. Dziękujemy wszystkim dzieciom  z przedszkola w Żyglinie oraz z miasteczkowskiej Ochronki za aktywny i entuzjastyczny udział, dziękujemy też sympatycznym wychowawczyniom wspomnianych grup przedszkolnych. Naszej Myszce też należą się podziękowania. W końcu zrobiła kawał dobrej roboty, m.in. przyczyniła się do poszerzenia się grona czytelników korzystających ze zbiorów biblioteki.

dodane przez: L.R. więcej »
Dzień Dziecka z  lwim pazurem.
05
cze

Dzień Dziecka z lwim pazurem.

Drapieżny lew obsługuje Kiermasz Książki!

Dziękujemy wszystkim uczestnikom Dnia Dziecka zorganizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury w Miasteczku Śląskim, pracownikom tego ośrodka za współpracę oraz wszystkim tym, którzy zakupili książki na naszym kiermaszu obsługiwanym przez groźnego lwa, wesołą Myszkę Miki oraz nieco zatroskanego Kłapouchego. Za pozyskane środki zakupimy nowości książkowe do naszej biblioteki.

dodane przez: L.R. więcej »
Organizujemy Kiermasz Taniej Książki dla dzieci!
29
maj

Organizujemy Kiermasz Taniej Książki dla dzieci!

1 czerwca w Miejskim Ośrodku Kultury w Miasteczku Śląskim

Informujemy naszych najmłodszych Czytelników (w tym też ich rodziców), że 1 czerwca podczas imprezy na okoliczność obchodów Dnia Dziecka w Miejskim Ośrodku Kultury organizujemy Kiermasz Taniej Książki. Książki będziemy sprzedawać w trakcie trwania tej imprezy czyli w godzinach od 15.00 do 18.00, a wszystko będzie się odbywać, jak już wspomnieliśmy powyżej, w Miejskim Ośrodku Kultury w Miasteczku Śląskim. Wskazane jest zatem aby zainteresowani zakupem bajek i innych książek dla dzieci wyposażyli się w jakieś minimalne kieszonkowe. Życzymy wspaniałej zabawy i udanych zakupów.

dodane przez: L.R. więcej »
,,Zasady skutecznego uczenia się"
15
maj

,,Zasady skutecznego uczenia się"

Warsztaty z Panią dr Anną Marcol

,,Zasady skutecznego uczenia się” to temat warsztatów, które przeprowadziła Pani dr Anna Marcol z Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Lompy w Katowicach . Odbiorcami zaś tych warsztatów była klasa siódma ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żyglinie, której wychowawczynią jest Pani Beata Biczak i pod opieką której przybyła do naszej biblioteki. Serdecznie dziękujemy Pani Ani Marcol za szereg cennych wskazówek i porad dotyczących zasad skutecznego uczenia się, a także za możliwość zidentyfikowania własnego typu sensorycznego dzięki przygotowanym przez Panią Anię testom, co z pewnością okaże się pomocne w przyswajaniu wiedzy. Dzisiejszymi warsztatami kończymy obchody tegorocznego Tygodnia Bibliotek. Dziękujemy wszystkim uczestnikom naszych wydarzeń, które miały miejsce w tym tygodniu. Cieszymy się też, że pozyskaliśmy kolejnych nowych czytelników.

dodane przez: L.R. więcej »